مبارزه علیه آفات و بیماری‌ها
SuperUser Account
/ دسته ها: شهرستانها

مبارزه علیه آفات و بیماری‌ها

آماده باش کامل معاونت سازمان و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بروجرد در مبارزه علیه آفات و بیماری‌ها بویژه زنگ زرد

جناب آقای دکتر نباتی معاون سازمان و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بروجرد در این زمینه ابراز داشت : تغییرات آب و هوایی محسوسی که در دوسال اخیر در منطقه اتفاق افتاده موجب افزایش میزان بارندگی ،میزان ابرناکی و رطوبت در منطقه شده، لذا آفت و بیماری‌هایی که افزایش رطوبت موجب شدت گرفتن میزان شیوع آنها می‌شود  مانند زنگ زرد در منطقه فزونی یافته از این رو  این مدیریت با تشکیل اکیپ‌های پایش در دو سطح مدیریتی و مراکز و اعلام آماده باش کامل از ابتدای هفته گذشته، تاکید موکد  بر حضور جدی کلیه نیروها فارغ از پست و جایگاه در مزارع دارد.سم پاشیها در سطح منطقه با تمام توان فنی و اجرایی پس از کنترل وضعیت هواشناسی برای مطلوبیت زمان سم پاشی شروع ، و روند روبه رشدی دارد. همچنین کارسازیهای لازم برای حضور پهبادهای سم پاش در منطقه فراهم گردیده است.ایشان همچنین ضمن تشکر از کلیه کارشناسان با اراده و سختکوش شهرستان خواست قدر این حضور لحظه به لحظه در کنار کشاورزان را دانسته  و این ثانیه های حیاتی برای حفظ زحمت یکساله ایشان را از دست ندهند.

مهندس میر احمدی معاون فنی نیز هدف از بازدیدهای مکرر جناب آقای دکتر نباتی و مسئولان ستادی از مزارع تحت پوشش را بررسی میزان حضور و مشارکت همکاران و تاثیر آن در  اجرای عملیاتهای زراعی و مراقبتی محصولات ، بویژه سطح مبارزه با عوامل خسارتزا عنوان کرد. همچنین ارزیابی و پیش بینی میزان تحقق تعهدات سازمانی و برآورد میزان خسارت وارده به مزارع در اثر عوامل قهری و طبیعی از دیگر عوامل مورد ارزیابی می باشد.
 ایشان با اشاره به مثبت خواندن نتایج حاصل از  بازدیدهای صورت گرفته ابراز داشت پایشهای انجام شده حاکی از حضور جدی و روند مناسب کارشناسان در حوزه تحت پوشش است .اما انتظار می‌رودکلیه نیروها با ادامه همین شیوه و چه بسا با توجه به خطر زنگ زرد در منطقه جدی تر از قبل عمل کنند و با بسیج کلیه امکانات جهت تکمیل شدن زنجیره فعالیتهای به عمل آمده تا کنون با لینک شدن به شوراها و دهیارها و تشویق و استفاده از ظرفیت بهره برداران تمام اهتمام و تلاش خود را بکار گیرند، چرا که نتیجه همه پیگیریها و بازدیدها باید در مزرعه اتفاق بیفتد.  انشاا..

 در ادامه جناب آقای مهندس آریافر رئیس اداره بهبود تولیدات گیاهی شهرستان در مورد روند عملکرد این اداره تاکنون گفت : هم اکنون بیش از ۲۷۰۰ هکتار مبارزه با بیماری های برگی گندم صورت پذیرفته که البته برخی مزارع با گذشت زمان و کاهش میزان باقیمانده سم در گیاه ممکن است مجددا نیاز به سمپاشی داشته باشند. ردیابی و ارسال گزارش روزانه توسط شبکه مراقبت مرکز مد نظر می باشد.
ایشان در ادامه ابراز داشت این شهرستان توانسته با سطح ۱۲۵۰۰ هکتار مبارزه با سن مادر رتبه اول کنترل سن گندم در استان را داشته باشد که در راستای تاکیدات وزیر محترم جهاد کشاورزی مبنی بر کنترل بموقع عوامل خسارتزا بوده است.
کنترل علف های هرز گندم نیز در روزهای پایانی است و اکثر مزارع گندم سمپاشی گردیده اند. همچنین با توجه به وضعیت بیولوژیکی سن گندم توقف مبارزه با سن مادر در دشت سیلاخور اعلام می گرددد.ایشان همچنین به خسارت سنگین تگرگ های اخیر به مزارع کلزا اشاره نمودند و گفتند متاسفانه خسارت در بعضی از مزارع کلزا به حدی شدید بوده که کشاورزان با ناامیدی و یاس تمام ، اقدام به چراندن دام‌ها در مزارع مذکور نموده اند.
 دور از انصاف است اگر به نقش اداره هماهنگی ترویج شهرستان و سامانه های مجازی پات و پرک و سهند در هوشیار سازی کشاورزان در مورد خطر جدی زنگ زرد اشاره نکنیم.کارشناسان ترویج مدیریت با پیگیری و تنظیم پیامهای از پیش نوشته شده با بار معنایی و محتوایی مناسب و ارتباط مستقیم با کشاورزان هر پهنه این روزها آمادگی لازم را  برای رسیدگی و سم پاشی به موقع و صحیح ایجاد مینمایند.

مطلب قبلی تامین ۷۰۵ هزارتن کود اوره برای کشت بهاره
مطلب بعدی سرپرست شرکت خدمات حمایتی کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان منصوب شد
Print
349

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

دی ان ان