کشاورزی هوشمند نوید بخش عملکردی بالا در مزارع گندم بروجرد
SuperUser Account
/ دسته ها: شهرستانها

کشاورزی هوشمند نوید بخش عملکردی بالا در مزارع گندم بروجرد

 به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی ، تاکنون در ۳۰۰۰ هکتار از اراضی زراعی شهرستان بروجرد مبارزه علیه بیماری‌های برگی گندم به ویژه زنگ زرد و ۱۲۶۰۰ هکتار مبارزه علیه سن گندم مادر  توسط کشاورزان و کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بروجرد صورت گرفته است .

معاون سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بروجرد با اعلام این خبر که شهرستان بروجرد بالاترین سطح مبارزه با آفت سن گندم در استان لرستان را دارد افزود : مبارزه  علیه عوامل خسارت زای غلات در شهرستان بروجرد با برنامه‌ریزی مدون، منسجم و جدیت ادامه دارد و هدف مجموعه مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بروجرد در سال جهش تولید افزایش عملکرد محصولات مختلف کشاورزی در واحد سطح باحفظ کمیت و کیفیت محصولات تولیدی کشاورزی است.

ایشان در ادامه با اشاره به اینکه، در راستای کشاورزی هوشمند و به منظور مبارزه با علفهای هرز و بیماری‌زنگ زرد گندم  که بر اثر تغییرات اقلیمی و افزایش رطوبت در منطقه شیوع یافته است، این مدیریت تصمیم بر بکارگیری پهبادهای سم پاش برای حفظ کمیت و کیفیت گندم تولیدی شهرستان بروجرد را دارد.

مدیر جهادی کشاورزی شهرستان بروجرد افزود ؛ استفاده از پهبادها برای سم پاشی مزارع در واقع یک تکنولوژی دوست محیط زیست محسوب می‌شود و این هدف بسیار برای مجموعه ما ارزشمند است. وی مزایای استفاده از پهبادهای سم پاش را صرفه جویی در مصرف سم و کود، کاهش هزینه های عملیاتی ، دقت بالای سم پاشی ،سهولت کاربرد ،تسریع در عملیات سمپاشی،جذب بالا در صورت محلول پاشی کودها و هدفمندی در سم پاشی را برشمردند.

این محقق غلات استان افزوند : با کاهش مصرف سم در منطقه کیفیت محصولات در کنار حفظ کمیت افزایش می یابد . ایشان بهره مندی از این تکنولوژی پهبادهای سمپاش  در سمپاشی و کود پاشی مزارع و باغات را کاهش هزینه های تولید ، جلوگیری از تخریب مزارع و محصولات ناشی از حرکت ماشین آلات در مزارع و حفظ سلامت کشاورز (سمپاشی بدون دخالت مستقیم انسان)و محیط زیست دانستند.

ایشان ادامه داد : با توجه به سیاست‌های ابلاغی وزارت متبوع و تاکیدات موکد رئیس محترم سازمان جهاد کشاورزی استان ، مبارزه با بیماریها غلات از اولویت های مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بروجرد بوده و دلیل آن  خسارات ناشی از این بیماریها به ویژه بیماری زنگ زرد است که موجب کاهش عملکرد گندم تولیدی در واحد سطح می‌ گردد. 

مطلب قبلی فعالیتها ، اقدامات و برنامه های سازمان جهاد کشاورزی در فعال نمودن و پویایی زنجیره تولید گوشت مرغ و خوراک دام در لرستان
مطلب بعدی اطلاعیه
Print
272

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

دی ان ان